2 Ağustos 2013 Cuma

Yorganlama Tekniği

Patchwork'un olmazsa olmazı yorganlama. Yaptığınız işlemin tamamlanmasını sağlıyor.
Kırkyamada, özellikle de elyaf kullanırsanız objenizin pufuduk olmaması gerekiyor.
Ayrıca yaptığınız şey ne olursa olsun, ister tutacak ister yorgan veya çanta, gerçekten çok başka bir hava veriyor. Sadece yorganlama ile çok güzel desenler elde edilebiliyor.
Yapması da çok keyifli.
Yorganlama için iğne ve iplik farklı.  Ama bulamazsanız kaliteli bir dikiş ipliği ve normal bir dikiş iğnesi de  iyi sonuç veriyor.Önce yorganlama desenimizi belirliyoruz. Çizim yeteneğiniz varsa deseni kendiniz çizebilirsiniz. Çizemezseniz ki birçok insan çizemiyor (benim gibi), bu işlem için çeşitli modellerde şablonlar var.
Isı ile buharlaşan uçan kalem yardımıyla deseni yorganlama yapacağınız kumaş üzerine çizin. Kumaşın altına elyaf koyun. Eğer arkasına da geçmesi gerekiyorsa (bu sizin yaptığınız ürüne bağlı), arkasındaki kumaşı da koyun ve iri aralıklarla teyelleyin.

Yorganlamaya hazırız. İğneyi çizdiğimiz desen üzerinde aşağıda gördüğünüz gibi birkaç kez batırarak ilerliyoruz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu aralıkların eşit olması. Yoksa çıkan sonucu çok beğenmeyebilirsiniz.

Ben bu tekniği tutacak yaparken kullanmıştım. Buradan bakabilirsiniz.

Farklı kullanımlardan birkaç örnek.
Bir de geleneklerimizi unutmayalım. Sadece yorganlama ile yapılan çeyizlik yorganlarımız var. Ya da vardı mı demeliyim. Bilemiyorum.
5 yorum:

 1. Çok güzel olmuş.Ellerine sağlık :)Bloğunu takibe aldım canım bana da beklerim.İstanbuldaki farklı mekan ve lezzetlerle ilgili paylaşım yapıyorum.Sevgiler..

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkürler. Ben de sizin bloğunuzu takibe aldım. Sevgiler :)

  YanıtlayınSil
 3. ben bu açıklama için teşekkür ederim. merak ettiğim bir konu idi sevgiler

  YanıtlayınSil
 4. Öncelikle paylaşımlarınız için teşekkürler.Patchwork'le ilgilenenler için gerçekten çok faydalı.Benim bir sorum olacak size.Yorganlama ipi ve iğnesini nereden bulabilirm acaba?Sorduğum her yerde bana eskiden yorgancıların kullandığı yorgan ipi denilen ve çok kalın olan ipten verdiler.Ama sanırım yorganlama ipi daha ince bir ip.Hatta hocamız numarasının 12 olduğunu söylemişti.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorganlama ipi dikiş ipliği kalınğında ama daha sağlam.
   Guterman markasını öneririm. Fiyatı diğerleriyle aynı ama daha kaliteli.
   Ankara'da iseniz Şık düğme'de bulabilirsiniz.
   Yorganlama iğnesi diğeriernden daha kısa ama bulamazsanız normal dikiş iğnesi de kullanabilirsiniz.

   Sil