14 Kasım 2013 Perşembe

Aşk Hastası - Tiyatro

Eski iş arkadaşlarımla (çok iş değiştirdim, bu grubum ilklerden, 26 yıllıklar) ayda bir, gün yapıyoruz. Klasik günlerden biraz farklı. Para toplamıyoruz ama yine de hemen herkes her ay geliyor. Yılda en az birkaç kez sanatsal faaliyetlerimiz var. Sinema, konser vb. Birkaç kez Eymir gölünde piknik ve yürüyüş.

Salı akşamı Ankara Büyük Tiyatro'da sahnelenen "Aşk Hastası" oyunu ile tiyatro sezonunu açtık.
Burada sosyal faaliyetlerimden fazla bahsetmek istemiyorum ama bu oyunu eleştirmeden geçemeyeceğim.
Eleştiri derken, lütfen yanlış anlaşılmasın. Ben sadece izleyiciyim. Kendimi eleştirecek eğitimde de görmüyorum. Kendi yorumlarımı yazıyorum diyelim.Yazan - yöneten Kenan Işık. Beklentiler de yüksek oluyor haliyle. Oyun hakkında önceden bilgimiz yoktu. Oyuna girmeden önce konuyu kısaca okuyunca biraz sıkılabiliriz diye düşündük.
 

Oyun genç bir tiyatro oyuncusunun kız arkadaşının intiharı ve oynamaktan çok hoşlanmadığı Şeyh Galip'in hayatı arasındaki ilişkiyi anlatmak üzere kurgulanmış. Oynadığı oyunda da bir kadın intihar ediyor. Oyundaki intiharı çözerse, sevgilisinin neden intihar ettiğini anlayacak. Ana karakter çoğunlukla Şeyh Galip'in yaşadığı yıllara gidiyor. Kostümler sık değişiyor, sahnede bol bol görsel efektler var. Oyunu canlandırmak amaçlı olduğunu düşündüğüm danslar var.

 Ama bunların hiçbiri sizin oyunu seyrederken sıkıntıdan patlamanızı engellemiyor. Her türlü aşk üzerine mesajlar verilmeye çalışılmış. Tarih bilgim çok kuvvetli değil ama internete bakınca kurulan ilişkilerde de tarihsel  uyumsuzluklar var. Aşk mesajları arasında padişahın dergah şeyhi ile  ilişkisi, devlet yönetindeki rolü bile anlatılmaya çalışılmış.

Ana karakteri oynayan erkek oyuncu Kutay Sungar çok başarılı. Ama ana roldeki iki kadın oyuncu için eleştirim farklı. Oyunculuk yönlerine birşey demeyeceğim ama diksiyonlar çok başarılı değildi. Böylece son sahnede konuşulanların yarısını anlamakta zorlanıyorsunuz. Eğer hala kafanızı toparlayıp oyunu izleyebiliyorsanız elbette!
 
                        

Bilemiyorum entellektüel düzeyi yüksek insanlar hoşlanabilir ama  ben hayatımda hiç bir oyunda böyle sıkılmadım. O kadar sıkılmışım ki gece de kabus gördüm.
Olmamış Kenan Işık !

2 yorum:

 1. toplanma buluşma ve faaliyet yapma alışkanlığınızı tebrik ederim..
  oyunu izlemedim ama denk gelirse düşüneceğim..
  sevgiler..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Faaliyet alışkanlığımız bazen bizi zorlasa da eğlenceli oluyor. Herkese tavsiye ederim.

   Sil