5 Kasım 2013 Salı

Londra Notları

Bayramı geçeli çok oldu ama ben ancak hazırlayabildim bu yazıyı.
Bayramda eşimde birlikte Londra-Edinburg seyahati yaptık.
Şanslıydık,hava çok güzeldi.
Londra fotoğraflarını her yerde bulabilirsiniz.
Ben farklı bulduğum bazı fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Londra'nın simgesi durumunda olan kırmızı otobüsler ve telefon kulübeleri.
Adamların trafiği ters. Bu nedenle kalabalık olan yollarda nerede sağa,nerede sola bakmanız gerektiği yazıyor.


Cadılar bayramı öncesiydi, hazırlıklar yapılmıştı.Dünyanın ilk metro istasyonu.Yıl 1863!!!
İkincisi bizde. İstanbul'daki "Tünel". 17 ocak 1875 te açılmış. Biz de İngilizler gibi metro yapımına devam edebilseydik keşke diye düşünmeden edemiyor insan!


Bu da başka bir metro istasyonundan. Yerin tam 15 kat altına inmişler. Zaten metrolar kat kat. Bu durağın üzerinden başka bir hat geçiyor. Bu da 8 milyon nüfuslu Londra'da trafik oluşmasını engelliyor. Otobüsler çok sık geliyor,ayakta yolcu yok,ne tuhaf değil mi !!!?  24 Saat otobüsü olan birçok hat var.


Meşhur Hyde Park. Çocuklar doğa dersi için gelmişler, yağmura aldırmadan toprakla uğraşıyorlar. "Aman üzeri çamur oldu!" diyen anneleri yok. Anneler yan tarafta keyifle kahve içiyorlar.Covent Garden'da klasik müzik çalan bir grup. Bakmayın kıyafetlerine, şahaneydiler.


Yine covent garden'da gözüme çarpan. Eski erkek ceketinden çanta yapmışlar.
Çok güzel değil mi?Bu da başka bir park. Şehrin göbeğinde, doğayla iç içe.Parktaki sincaplar da evcil olmuş. Yiyecek almak için yanınıza kadar geliyorlar. Onları kovalayan yok! Dönüşte ODTÜ ormanındaki iş makinelerini görünce ağladım....Gece 22:30. Tiyatrolar dağılıyor. Ücretler ortalama 50 £. Onlar için de pahalı. Ama gidiyorlar.
Çok fazla tiyatro var ve yaklaşık hepsi aynı saatte bittiği için mesai çıkışı gibi. Bu cıvıl cıvıl cadde Oxford Street. Alışveriş için gidilebilir. AVM mi? Biz görmedik!Bu da otelimizin köpeği. Türkiye'de bu türü hiç görmedim. Tanıyabildiniz mi?
Tokaları acayip paralara satılan "Agatha" köpek. Camdan dışarıyı seyretmeye bayılıyordu.
Bunlar benim gözüme çarpanlardı.
Sevgiler...


10 yorum:

 1. ne güzel bir tatil olmuş evet çantalar çok güzelmiş gerçekten

  YanıtlayınSil
 2. güzel bir tur oldu benim içinde

  YanıtlayınSil
 3. aaa böyle şehir mi olur? AVM'si yok, trafiği yok, doğa düşmanı yok, tiyatroya falan gidiyorlar... cık cık hiç tasvip etmedim.
  İğnelerim bir yana, çok güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler :)

  YanıtlayınSil
 4. Çok imreniyorum bu ülkelere, içim gerçekten de çok kötü cızlıyor:((

  YanıtlayınSil
 5. tam bloğun adı gibi keyifli bir gezi olmuş.hem imrenerek hemde bir çoğunda takdir ederek baktım fotoğraflara.millet olarak ha babam tersine gidiyoruz ne hikmetse! keyfiniz daim olsun.sevgiler..

  YanıtlayınSil
 6. Harikasınız! Bizim evdeki yercücesi yaklaşık 4 aydırher gün londraya gidelim diye tuttruyor! Metrolarını görmek istiyormuş da :) hangi otelde konakladığınızı öğrenenilir miyim? Biz de bir ara gideceğiz mecbur:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Satdece metroları için bile gidilebilir gerçekten, diğer yerler de bonus olur. Otelimiz Crestfield Hotel idi. Çok merkezi. Uluslararası hızlı tren durağı da otelin yanında. Konumuna göre fiyatı da uygun. Şimdiden iyi tatiller.

   Sil