10 Ocak 2014 Cuma

Girişimci Kadın Olmak


Ne diyor acaba dediniz değil mi?

Bir kadının iş sahibi olmasından bahsediyorum. Bir  çoğumuz bir şeyler üretiyoruz ve bloglarımızda bunları paylaşıyoruz. Bazılarımız bunları satabiliyor. Bazılarımız ise keşke satabilsem diyor. Ben yapıyorum ama satacak kadar üretemiyorum diyenler de var. Ya da sadece paylaşmak için burada olanlar. Aslında bloğumuzu tanıtabilmek bile bir pazarlama işi.Pazarda kendimize bir yer edinmek ve satış yapabilmek gerçekten zor bir iş. Ben geçen yıl bir iş kurmuştum. Bu işimden size daha önce bahsetmedim, şimdi de bahsetmeyeceğim. Daha sonra sıra gelecek.
İş kurduğum zaman şöyle düşündüm: “Çok uzun süredir maaşlı işte çalışıyorum. Ticareti bilmiyorum. Ne yapabilirim, nasıl öğrenebilirim?”. İnternette araştırma yapmaya başladım ve Özyeğin Üniversitesi ile Goldman Sachs ortaklığı ile gerçekleşen harika bir eğitimle tanıştım. “10.000 Kadın”. İsmi bile çok çekici değil mi?
Program dünya çapında 10.000 kadın girişimciye destek olmak amaçlı. Yeterli işletme eğitimi olmayan ama girişimci olmaya karar veren kadınlara destek olmak amacıyla başlamış.

Katılımcıları çok titizlikle seçiyorlar.

Uzun bir başvuru formu dolduruyorsunuz. İlk eleme burada. Sonra  bir  telefon mülakatı oldu. En sonunda da  jüri elemesi vardı. Ben tüm bu aşamaları geçtim ve 6 haftalık programa katılma şansını elde ettim.
Eğitim İstanbul’da Özyeğin Üniversitesinde. Ben Ankara’da yaşıyorum.  6 hafta boyunca İstanbul’a gitmek, kalacak yer bulmak vs biraz düşündürücü oldu. Daha önce programa katılmış olan birkaç kadın girişimci ile görüştükten sonra İstanbul’a eğitime gitmeye başladım.

İlk günden itibaren orada olmak bana mutluluk veriyor. Beklediğimin de çok üzerinde bir eğitim veriliyor. 6 hafta için 6 modül var. Her bir  modülün içinde farklı dersler ve bu dersleri  hazırlayan birbirinden değerli hocalar. Hepsi üniversitede görevli değil. Girişimcinin ihtiyacı olan konularda ve bu konularda uzman kişiler.
Katılımcılar da bir harika. Hepsi birbirinden değerli kadın girişimciler. Çok farklı sektördeler. Ders aralarındaki paylaşımlarımız da çok yararlı oluyor.

Orada olmaktan dolayı çok mutluyum. Başta bu fırsatı kadın girişimcilere sağlayan Goldman Sachs ve Hüsnü Özyeğin başta olmak üzere, programa emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.
Daha detaylı bilgi almak isterseniz http://www.10000kadin.org/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


6 yorum:

 1. Çok ilginç. Benim de ilgimi çekti ama online eğitim olmasını tercih ederdim mekansal kısıtlamalardan dolayı. Belki oğlan büyüdüğünde yapabilirim. Tanıtım için teşekkürler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten çok yararlı bir eğitim. Kim bilir belki online eğitim de yaparlar :)

   Sil
 2. merhaba,konu çok ilgimi çekti...
  ben de uzun zamandır internet kanalıyla birşeyler yapmak istiyorum ek olarak,hem sosyal çevre hem de maddi olarak hayatımı renklendirmek istiyorum,
  ama tam olarak nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum,konu sadece düşünce ve çırpınışta :) fikir verebilirseniz sevinirim

  sevgilerimle

  www.minikmini.blogspot.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maddi olarak hareket tamamen size bağlı. Gerçekten ısrarcı ve sabırlı olmak gerekiyor. Sosyal çevre için blog iyi bir başlangıç olmuş bence.
   sevgiler

   Sil
 3. Kararlılığınızdan ve cesaretnizden ötürü sizi tebrik ediyorum. Katma değer yaratabilmek çok önemli. İş kurabilmek için hem sermaye ve hem de yol yordam öğrenmek gerekli. Umarım bu eğitimin çok faydasını görür ve emeklerinizi ekonomiye katacak başarılı bir iş kurarsınız. Başarı öykünüzü sabırsızlıkla bekliyorum. Lütfen anlatmaya devam edin. Sevgilerimle,

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yüreklendirdiğiniz için çok teşekkür ederim Gülsün Hanım. Cesaretle başladım gerçekten. Başarı öykümü yazmayı ben de çok istiyorum.
   Sevgiler...

   Sil